İLÇE HALK EĞİTİM MERKEZİ
Ahmet NALBANT
Halk Eğitim Müdürü
 
KURUMSAL BİLGİLER
 
Merkezimizin Şiarı:
“Marifet,
 Güzel yerde yaşamak değil,
Yaşadığın yeri güzelleştirmektir.”
 
 
                                              Tarihçesi
Üzümlü Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü M.E.B. Çır.ve Yay. Eğt. Genel Müdürlüğünün 01.08.1990 tarih ve 7153 sayılı onayları ile kurulmuştur.
Yerleşim Durumu
Halk Eğitimi Merkezi hizmet binası 1994 yılında  yatırım programına alınmış; 1996 yılında ihalesi yapılarak 1997 yılında inşaatına başlanmış ve 15 Ekim 1998 tarihinde hizmete açılmıştır. Fatih Mahallesinde yapılan 1864 M2 kapalı alana sahip merkez, 9 derslik, 1 bilgisayar sınıfı, 1 konferans salonu, 2 atölye ve idari bölümlerden oluşmaktadır. Bahçe duvarı ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Bahçeye, bölgeyi simgeleyen Cimin Üzümü, kiraz ve diğer ağaçlar dikilerek çevreye örnek hale getirilmiştir.
     Halk Eğitimi Merkez Binamız 2008 yılında 5 yıllık  geçici süre ile  Üzümlü Meslek Yüksek Okuluna tahsis edilmiştir..Müdürlüğümüz ise Hükümet Konağı içerisinde tahsis edilen bölümde hizmet vermektedir. 
 
Mevcut kadro ve personel durumu;
           Ahmet NALBANT (Müdür)
           Cemal TAT  (Müdür Yard)
           Fadime BULUT (Giyim Teknoljisi), Ayşe YILMAZ (El Sanatları Nakış) Öğretmenleri
           Nusrettin KARATEPE (Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni)
            Hasan TOPCU ,Ali KARAKUŞ ( Hizmetli.) olmak üzere 7 personel ile hizmetlerini yürütmektedir.
Faaliyet Durumu
İlçemiz genelinde 2015/2016 Eğitim- Öğretim döneminde toplam 82 kurs açılmış olum bu kurslara 1930 kursiyer kayıt yaptırmıştır.
35 Adet  Meslek kursu açılmış olup  bu kurslarda  594 erkek kursiyer 229 kadın kursiyer toplam 823 kursiyer eğitim görmüş ve toplam 591 kursiyer belge almıştır.
33  Adet Sosyal kültürel kurs açılmış olup bu kurslarda 451 erkek 442 olmak üzere toplam 893 kursiyere eğitim verilmiş, 792 kursiyer belge almaya hak kazanmıştır.
14  Adet okuma yazma kursu açılmış olup  bu kurslarda 98 erkek 116 bayan olmak üzere 214 kursiyere eğitim verilmiş olup bu kursiyerlerden 166 kursiyer belge almaya hak kazanmıştır.
Lise mezunu öğrenciler için açılan Destekleme ve Yetiştirme kurslarına I. Dönem 21 öğrenci II. Dönem 11 öğrenci katılmıştır.
Tam Gün Tam Yıl” uygulaması kapsamında, hafta içi ve hafta sonları 08:00 ile akşam 22:00 ye kadar   eğitim- öğretim verilmektedir.
                    
   Vizyonumuz
Türk Milli Eğitiminin temel amaç ve ilkeleri doğrultusunda yaygın eğitim ile mesleki eğitimi kurumsallaştıran, çağdaş insan anlayışı ile bütün yenilikleri topluma aktaran ve bu şekilde toplumsal mutluluğa ve kalkınmaya hedeflenen bir kurum olmaktır.
Merkezimiz,  halkın yaşam kalitesini yükseltmek ve toplumsal refahı artırmak için; yaşam boyu öğrenme perspektifi içerisinde, toplumun her yaş ve eğitim düzeyindeki kişisinin enerjisini ve yaratıcılığını ortaya çıkararak, toplumumuzu hızla değişen teknik ve teknolojilere adaptasyonunu sağlamak ve çağın gerisinde bırakmamak için; Yaygın Eğitimin Amaç ve İlkeleri doğrultusunda, Açık Öğretim hizmetleriyle birlikte, İş makineleri kursundan fotoğrafçılığa, Okuma- yazma öğretiminden yetiştirme kurslarına, tarımsal amaçlı kurslardan bilgisayar kurslarına, toplam kalite kurslarından yazışma kuralları kurslarına kadar,  ilgi ve ihtiyaç duyulan her alanda hizmet vermeye devam etmektedir.
 
 Örnek Uygulamalar:
Merkezimiz tarafından İlçede Halk Oyunlarının yaygınlaşması için yıllarca çaba sarf edilmiş bu çaba ve emeğin sonucunda ekiplerimiz, İl ve bölge birincilikleri alarak Türkiye finallerine katılmış ve derece yaparak, İlçemizi ve İlimizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Bununla beraber Milli Kültürümüz Halk Oyunları düğün, tören vb. etkinliklerde yaşatılmakta ve gelecek nesillere aktarılmaktadır.
 
İletişim
                                      Adres :    Üzümlü Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü
                                                    Hükümet Konağı 24150    Üzümlü / ERZİNCAN
                                     Telefon :   0446 411 21 88
                                                    0446 411 32 82